Välkommen till datel

Våra tjänster

Bredband & Optofiber

Datel har lång erfarenhet av Optofiberinstallationer. Vi arbetar både med installation och felsökning Vår ambition är att hela tiden ha rätt utbildning och rätt utrustning för att på ett snabbt och kostnadseffektivt sätt färdigställa våra kunduppdrag. Vi har utrustning för mätning, felsökning, svetsning samt blåsning av både microkabel och blåsfiber. Våra kunder inom detta segmet är Kommun, Stat och Bredbandsleverantörer.

Tele & Säkerhet

Datel arbeter med säkerhetsprodukter från några av dom största leverantörena inom området Vår teleavdelning arbetar med allt från ledningsnät för datakommunikation till högsäkerhetsanläggningar inom ibrott, passer och kameraövervakning. Några av våra leverantörer: * Pelco * Vanderbilt * UTC Fire & Security * Aptus * Bosch Security * Dahua

Elinstallationer

Installation och service inom framförallt förvaltning, industri och handel. På vår avdelning för elinstallation arbetar vi med allt ifrån bostäder till automation i industri och har även behörighet för högspänningsarbeten. Vi kan även hjälpa till med att ta fram belysningsförslag och ljusberäkningar med ekonomisk livstidsfaktor m.m.

Sol El

Vi har en bred erfarenhet inom området Sol El. Vi arbetar med fabrikaten som leder utvecklingen inom solceller och växelriktare. Vi bygger anläggningar både för att kopplas mot elnätet (On Grid) och fristående system. Vi bygger också det vi tror är framtidens system, så kallade hybridsystem med både solceller och batterier tex Tesla Power Wall.

Styr & Regler

Vår breda kompetens inom företaget har genom åren lett in oss på många komplexa kundlösningar, där har det blivit tvunget att med olika överordnade styrsystem lösa uppgifterna. I dag jobbar vi med dom flesta stora aktörerna gällande styrsystem. Vår verksamhet har även utvecklats inom det dagsaktuella området individuell mätning.

Om oss

Här kan du läsa lite om våran verk samhet

Datel startades 1998 av Mattias Leijon och Per Olsson. Ganska snart förstod vi att behovet av en ansvarstagande och serviceinriktad installatör var vad många företag saknade. Datel AB har idag 20 anställda och en omsättning på ca. 25 milj kroner. Företaget har fyra huvudgrenar i verksamheten, Elinstallationer, Tele o Säkerhetsinstallationer , Bredbandsinstallationer och Styr o Regler, efter stor efterfrågan från våra etablerade kunder så har vi nu startat (2015) en avdelning för Sol El. I Januari 2016 vart Datel AB uppköpta och är idag en del av Transtema Group AB. Transtema är en nationell aktör inom bredbands infrastruktur.

  • Optofiber och Bredband
  • Elinstallationer
  • Tele o Säkerhet
  • Styr & Regler

Referenser

Ett urval av kunder vi jobbar med

Vi på Datel

Mattias Leijon
Mattias Leijon
VD
019-164032
mattias@datel.se
Per Olsson
Per Olsson
Ledning
019-164031
per.olsson@datelab.se
Rasmus Leijon
Rasmus Leijon
Arbetsledare / Opto
rasmus@datel.se
019-164038
Marie Johansson
Marie Johansson
Ekonomi
019-164037
marie@datel.se
Niklas Israelsson
Niklas Israelsson
Opto
073-512 93 24
niklas@datel.se
Anders Eklund
Anders Eklund
Service/IT
019-164033
anders.eklund@datelab.se
Mikael  Dellevåg
Mikael Dellevåg
Opto
073-047 18 91
dellevag@datel.nu
Jesper Johansson
Jesper Johansson
Opto
070-239 39 31
jesper@datel.nu
Robin Söderlund
Robin Söderlund
Service / Säkerhet
019-164034
robin@datel.nu
Azmin Alagic
Azmin Alagic
Opto
070-210 59 24
azmin@datel.nu
Gustav Modin
Gustav Modin
Service / El
070-301 12 72
gustav@datel.nu
Anton Eklund
Anton Eklund
Opto
072-204 01 72
anton.eklund@datel.nu
David Lundmark
David Lundmark
Opto
072-209 35 09
david.lundmark@datel.nu
Joel Franzon
Joel Franzon
Opto
070-3624440
joel@datel.se
Felipe Zevallos
Felipe Zevallos
El
070-780 93 93
felipe@datel.nu
Dennis Edlund
Dennis Edlund
Opto
070-273 90 90
dennis@datel.se
Giovanni Zevallos
Giovanni Zevallos
Service / El
019-16 40 39
giovanni@datel.se
Peter Björkbacka
Peter Björkbacka
Opto
070-337 96 93
peter.bjorkbacka@datel.se
Mattias Demir
Mattias Demir
Opto
070-2011219
mattias.demir@datel.se
Johan Youssef
Johan Youssef
EL
070-447 86 56
johan.youssef@datel.se
Christoffer Lundberg
Christoffer Lundberg
Opto
070-210 51 39
christoffer@datel.se
Daniel Pettersson
Daniel Pettersson
Opto
072-214 63 59
daniel@datel.se
Mikael Eronen
Mikael Eronen
Opto
072-2121238
mikael.eronen@datel.se
Johan Krakowski
Johan Krakowski
Service / Säkerhet
070-349 29 28
johan.krakowski@datel.se
Henrik Frederich
Henrik Frederich
Opto
070-245 02 71
henrik@datel.se
Sanel Begovic
Sanel Begovic
EL
072-5369050
sanel@datel.se

Kontakta oss